Nie samym Frankiem kantor żyje.
Jako pierwsi z zalet wymiany waluty w Internecie skorzystali posiadacze kredytów. W 2011 roku weszła w życie ustawa, która umożliwiła spłatę kredytu bezpośrednio w walucie, w której został on zaciągnięty. Klienci nareszcie mogli dokonywać samodzielnej decyzji, gdzie i po jakim kursie chcą dokonać wymiany. Wybór w dużej części padł na raczkujące jeszcze wtedy platformy umożliwiające zakup walut online. Wyróżniały się one kursem znacznie lepszym niż bankowy czy ten oferowany w kantorach stacjonarnych. Dodatkowym atutem była wygoda i dostępność, co jest bardzo ważnym argumentem dla pokolenia, które zarządzanie pieniądzem w sieci traktuje jako coś naturalnego. Z czasem firmy oferujące usługi w tym zakresie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, poszerzyły swoją ofertę o szereg funkcjonalności upraszczających spłatę zobowiązań – dla przykładu możliwość wprowadzenia harmonogramu spłat. Bardzo dużą część klientów e-kantorów stanowią właśnie ludzie regularnie spłacający kredyt. Pożyczki udzielane w walucie obcej nie są już tak popularne, a banki praktycznie zrezygnowały z udzielania nowych kredytów, zatem grupa ta nie powiększa się, ale status quo utrzyma się jeszcze przez wiele lat.
Pieniądz nie zna granic.
Drugą dużą grupą osób korzystających z internetowej wymiany walut są Polacy pracujący za granicą. Naszych rodaków na emigracji jest coraz więcej. Zwiększają się również ich zarobki. Ludzie, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy jakiś czas temu teraz myślą o inwestowaniu pieniędzy w rodzinnych stronach. Grupa ta stale się powiększa o nowe osoby. Cechą charakterystyczną dla tych klientów jest to, że regularnie przesyłają pieniądze rodzinom i bliskim w kraju. Z myślą o nich, kantory internetowe rozwijają funkcjonalności wspierające wykonywanie przelewów międzynarodowych. Nie chodzi tylko o umożliwienie przesłania środków z zagranicznego konta czy wykonanie przelewu na konto poza granicami kraju. Platformy wymiany walut coraz częściej decydują się na otwieranie swoich przedstawicielstw w krajach, w których odsetek pracujących Polaków jest najwyższy. Wszystko po to, aby stworzyć jak najdogodniejsze rozwiązania dla swoich klientów. Dla przykładu w samej Norwegii pracuje obecnie na stałe około 150 tysięcy Polaków. Jeżeli doliczymy do tego pozostałe kraje skandynawskie, Beneluksu, Niemcy i oczywiście Wielką Brytanie okaże się, że jest to potężny rynek, którego wymaganiom trzeba sprostać.
Siła małej przedsiębiorczości.
Małe i średnie firmy to kolejny segment rynku, który przekonał się do zalet internetowej wymiany walut. Najczęściej są to przedsiębiorstwa zatrudniające do kilkunastu pracowników, działające w szeroko rozumianym obszarze handlu zagranicznego lub wykonujące zagraniczne kontrakty. Kantory internetowe są w stanie zaoferować im o wiele lepsze warunki, niż mogliby uzyskać na przykład w bankach, czy kantorach stacjonarnych. Również w tym przypadku ważne jest przygotowanie oferty dostosowanej dla potrzeb klienta. Właściciele małych firm, podobnie jak dwie wspomniane wcześniej grupy, będą chcieli skorzystać z atrakcyjnego kursu, możliwości wykonywania przekazów międzynarodowych. Serwisy wymiany internetowej, zwłaszcza te mniejsze, które traktują klienta bardziej indywidualnie, mają w swojej ofercie możliwość współpracy z profesjonalnym doradcą, który nie tylko podpowie najkorzystniejsze rozwiązanie i odpowie na wszystkie pytania klienta, ale również przyspieszy wykonanie dyspozycji, co z punktu widzenia firm działających w tym obszarze często ma olbrzymie znaczenie.
Szybko, łatwo i przyjemnie.
Oczywiście kantory internetowe nie ograniczają się tylko do tych grup klientów. Największe zalety wymiany waluty w sieci: wygoda, prostota i atrakcyjne kursy, zachęcają do korzystania nawet tych, którzy walutę wymieniają sporadycznie, na przykład wyjeżdżając na wakacje. W większości przypadków cała operacja polega na zarejestrowaniu się na stronie kantoru, złożeniu dyspozycji wpłaty środków, fizycznym zleceniu przelewu w swoim banku na konto kantoru i zakupu żądanej waluty poprzez stronę kantoru po dogodnym dla nas kursie. W zasadzie jedynym newralgicznym punktem jest konieczność samodzielnego dokonania przelewu na konto wskazane przez serwis wymiany walut. Często klienci są przekonani, że po złożeniu dyspozycji kantor sam pobierze środki ze wskazanego przez nich konta. Ze względów bezpieczeństwa i procedur bankowych taka operacja jest możliwa tylko po podpisaniu stosownych umów. Wszystkie serwisy oferujące usługi zakupu i sprzedaży dewiz są skonstruowane tak, aby nawet nie doświadczony użytkownik mógł szybko i prosto dokonać interesujących go transakcji. Specjalne formularze prowadzą nas krok po kroku praktycznie eliminując możliwość pomyłki. Dostępne są również kalkulatory walutowe przeliczające wszystkie oferowane przez dany kantor waluty i uwzględniające nawet przypisane nam indywidualnie rabaty. Przed wykonaniem przelewu klient otrzymuje wszystkie niezbędne dane, które pozostaje mu jedynie wprowadzić w odpowiednie pola dyspozycji przelewu w jego banku. Oczywiście w każdej chwili można skorzystać z możliwości bezpośredniego kontaktu z pracownikami kantoru, którzy dzięki swojej znajomości produktów doradzą w każdej sytuacji. Korzystając z zalet kantorów internetowych oszczędzamy nie tyko pieniądze, ale przede wszystkim czas, nie wspominając już nawet o ominięciu wszystkich zagrożeń jakie niesie ze sobą obrót gotówkowy.