Jak działają e-kantory?

Jak działają e-kantory?

Chcąc kupić waluty obce w dobrej cenie wiele osób zaczęło korzystać z internetowych kantorów wymiany walut. Jednak wciąż jest spora grupa osób, które nie są przekonane do dokonywania tego typu transakcji przez Internet. Dużym plusem jest wyświetlany aktualny kurs walut oraz podawanie jego zmian na bieżąco. Minusem może być konieczność posiadania konta walutowego w banku. Ale mimo to kantory online są świetną alternatywą dla tradycyjnych punktów wymiany pieniędzy.

Na jakiej zasadzie działa e-kantor?

Na stronach kantorów internetowych można łatwo dostrzec, że ceny walut są po prostu lepsze. Dzieje się tak, ponieważ oferuj one o wiele niższy spread, czyli różnicę między ceną sprzedaży i ceną zakupu waluty. Kantory online są bezpiecznymi miejscami dokonywania transakcji, ponieważ po pierwsze zgodę na ich działalność wydaje Narodowy Bank Polski, a kontrolę nad ich funkcjonowaniem ma Komisja Nadzoru Finansowego. A po drugie transakcje szyfrowane są protokołem bezpieczeństwa SSL, czyli takim samym jak na przykład logowanie do płatności internetowych czy strony banku. Dlatego, jeśli ktoś robi przelewy internetowe czy kupuje towary w sklepach online nie powinien się obawiać, że logowanie na stronie kantoru będzie mniej bezpieczne niż te czynności.

W jaki sposób dokonać wymiany?

Najlepiej jest założyć sobie konto użytkownika na stronie kantoru. Znacznie ułatwi to dokonywanie operacji. Koniecznie trzeba też mieć konto bankowe w złotówkach oraz konto walutowe, w walucie na jaką chce się zamienić złotówki. W swoim koncie użytkownika na stronie kantoru trzeba podać oba numery kont. Kiedy aktualny kurs walut jest odpowiedni można dokonać transakcji wymiany. Wystarczy wybrać kwotę i przelać ją na konto kantoru, a potem zaakceptować wymianę po aktualnym kursie i czekać aż przewalutowana kwota wpłynie na konto walutowe. Jednak to jak szybko wpłyną pieniądze zależy od banku. Niektóre przelewy pojawiają się nawet po 15 minutach, a inne po 2 dniach roboczych. Nie zależy to jednak od kantoru, ale od pracy banku osoby kupującej walutę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kantor_internetowy