Co oznacza aktualny kurs dolara?

Co oznacza aktualny kurs dolara?

Waluta to nazwa pieniądza będącego w obiegu w danym państwie. Nazwa waluta istnieje przede wszystkim w kontekście wymiany międzynarodowej. Tymczasem to dolar amerykański (symbol USD) to dziś jedna z najważniejszych walut światowego rynku walutowego. Obecnie w Europie dolar amerykański ustępuje tylko walucie Euro, która jest po prostu bliższa geograficznie i w niej realizowane są kontakty biznesowe.

Dolar amerykański zazwyczaj jest stosowany w ramach rozliczeń za surowce energetyczne czy rolne. To właśnie dolar często jest wspólnym mianownikiem takich wielkości ekonomicznych jak PKB czy zadłużenie zagraniczne poszczególnych krajów. Także w kantorach aktualny kurs dolara jest wysoko notowany w obrocie. Dolara amerykańskiego w notowaniach wyprzedza tylko waluta euro, natomiast pozostałe waluty pozostają daleko w tyle.

Kursy waluty obcych można podzielić na kursy sprzedaży, kursy kupna i spread walutowy, czyli różnicę między kursami sprzedaży i kupna walut. W przypadku dolara amerykańskiego spready walutowe są jednymi z najniższych na rynku. Według najnowszych badań spready na USD w sieci mało kiedy przekraczają 1%, a zazwyczaj są poniżej 0,5%.

Z kolei przelicznik dolara amerykańskiego do złotego oznacza wartość 1 dolara wyrażoną w złotych. Jeśli chodzi o najbardziej opłacalną wymianę dolarów to odbywa się ona internetowo. Aktualny kurs dolara jest lepszy w sieci niż w stacjonarnych punktach (jak bank czy kantor). Zwykle średni spread USD w kantorach online utrzymuje się na poziomie ok. 0,5-0,6%, natomiast już w kantorach stacjonarnych zazwyczaj przekracza 1%. W sieci dolary można wymienić w kantorach online jak i na społecznościowych platformach wymiany walut online. Przebieg transakcji całkowicie przebiega w internecie, ale wygląda tak samo jak w zwykłym kantorze. Kantory online rzadko mają problemy z płynnością finansową.

Wymianę waluty najlepiej jest dokonywać, gdy rynek walutowy jest spokojny od pewnego czasu. Wtedy to wszystkie kantory zmniejszą spready na walutach.